Boşanma Davalarında Verdiğimiz Hizmetler

Ankara Boşanma Avukatı Olarak Hangi Konularda Hizmet Veriyoruz?

Ankara Boşanma Avukatı Hüseyin Emre DERELİ Aile Hukuku alanında aşağıda belirtilen uyuşmazlıklarda taraf vekilliği ve hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bunlar;

 • Anlaşmalı Boşanma davaları
 • Çekişmeli Boşanma Davaları
 • Nişanın Bozulması
 • Ziynet Alacağı Davaları
 • Nafaka Davaları
 • Katılma ve Katkı Payı Alacağı Davaları
 • Velayet, Velayetin Değiştirilmesi veya Velayetin Kaldırılması Davaları,
 • Nesebin Reddi Davaları
 • Babalık Davaları
 • Kadına Karşı Aile içi Şiddet Davaları
 • Maddi ve Manevi Tazminat Davalarıdır.

Boşanma davaları, özellikle son yıllarda büyük bir artış göstermekte, insanlar eskiden olduğunun aksine, yaşadığı anlaşmazlıkları bir an evvel son vermek için çekişmeli boşanma veya anlaşmalı boşanma yoluna gitmektedir.

Boşanma davaları hakkında sırası gelmişken kısa bir bilgilendirme yapmak gerekmektedir.

Boşanma davası sebepleri, konularına göre özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebepleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Etkilerine göre boşanma sebepleri ise mutlak boşanma sebepleri ve nisbi boşanma sebepleridir. Ankara boşanma avukatı Hüseyin Emre DERELİ hem özel hem de genel boşanma sebeplerine dayanarak birçok boşanma davasında taraf vekilliği üstlenmiştir.

Özel Boşanma Sebepleri

4721 sayılı Türk Medeni Kanununda özel boşanma sebepleri beş maddede ( Türk Medeni Kanunu madde 161 ile 165 arasında) düzenlenmiştir. Buna göre özel boşanma sebepleri;

 • Zina sebebiyle boşanma (TMK 161)
 • Hayata Kast sebebiyle boşanma (TMK 162)
 • Pek Kötü Davranış veya Onur Kırıcı Davranış sebebiyle boşanma (TMK 162)
 • Suç işleme sebebiyle boşanma (TMK 163)
 • Haysiyetsiz hayat sürme sebebiyle boşanma (TMK 163)
 • Terk sebebiyle boşanma (TMK 164)
 • Akıl hastalığı sebebiyle boşanma (TMK 165)

Özel boşanma sebepleri spesifik bir boşanma sebebi olduğundan alanında uzman bir boşanma avukatı ile çalışılması büyük önem arz etmektedir. Özel boşanma sebepleri 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda sınırlı sayıda düzenlenmiştir. Kanunumuzda belirtilen olay ve koşullara uymayan hiçbir durum özel boşanma sebebi sayılamaz.

Genel boşanma sebepleri 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 166. Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre genel boşanma sebepleri;

 • Evlilik birliğinin sarsılması (TMK 166/1-2)
 • Anlaşmalı boşanma ((TMK 166/3)
 • Eylemli ayrılık sebebiyle boşanma (TMK 166/4)

Anlaşmalı boşanma, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 166. Maddesinin 3. Fıkrasında düzenlenmiştir. Bu hükme göre; “Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu hâlde boşanma kararı verilebilmesi için, hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Ankara Boşanma Avukatı Hüseyin Emre Dereli anlaşmalı boşanma davalarında müvekkillerinin hak kaybına uğramaması için hazırlanacak anlaşmalı boşanma protokollerini büyük bir dikkat ve özen ile hazırlamaktadır. Anlaşmalı boşanma davasında Hâkim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü hâlinde boşanmaya hükmolunur. Bu hâlde tarafların ikrarlarının hâkimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz.”

Çekişmeli boşanma davası, boşanmak isteyen eşlerin, çocukların durumu, nafaka, tazminat ve benzeri konularda anlaşmaya varamadıkları yahut eşlerden birinin boşanmak istemediği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davalarına göre çok daha uzun sürede sonuçlanmakta, boşanmak isteyen çiftler bu nedenle en iyi avukat ile çalışmak ve en hızlı boşanma ile davasını sonuçlandırmak istemektedirler.

Ankara Boşanma Avukatı

Ankara Boşanma Avukatı, genellikle Ankara Barosuna kayıtlı olup, Ankara’da bulunan müvekkillerine hizmet veren avukattır. Ancak Ankara Boşanma Avukatı olarak anılabilmek için illa Ankara Barosu’na kayıtlı olmak gerekmemektedir. Zira herhangi bir baroya kaydolmak Türkiye’nin her yerinde boşanma avukatlığı yapabilmek için yeterlidir. Ankara Boşanma Avukatı olarak, Çukurambar, Balgat, Bilkent, Etimesgut, Sincan, Çankaya, Yenimahalle, Mamak, Batıkent, Çayyolu, Bahçelievler, Eryaman, Kızılay, Demetevler, Keçiören gibi ilçe ve semtler başta olmak üzere Ankara’nın tamamı ile İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Konya, Samsun, Muğla, Antalya, Adana başta olmak üzere tüm Türkiye’de boşanma avukatı hizmeti veriyoruz.

En iyi Boşanma Avukatı

Boşanma davaları, toplumun en önemli yapı taşını oluşturan aileyi ilgilendiren ve evlilik birliğinin bitmesiyle sonuçlanan hukuki bir süreç olması sebebiyle boşanma isteyen neredeyse herkes en iyi boşanma avukatı ile çalışmak istemektedir. Boşanma avukatları arasında en iyi boşanma avukatı diye bir ayrım yapabilmek pek mümkün değildir. Zira böyle davalarda boşanan çiftler referans olarak arkadaşlarına boşanma avukatı tavsiye etmektedir.

Boşanma davasında avukatlık ücreti 2023

Çekişmeli boşanma davası avukatlık ücreti 2023 yılı itibariyle asgari 9.200,00 TL’dir. AAÜT olarak adlandırılan bu asgari tutar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 164. Maddesi uyarınca Avukatlık Ücret Tarifesi altında vekalet ücreti kararlaştırılamamaktadır. Avukatın AAÜT altında veya ücretsiz olarak iş yapması disiplin suçudur. Ankara Boşanma Avukatı olarak, Dereli Avukatlık Büromuzda bahsi geçen Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi altında avukatlık hizmeti verilmemektedir.

Boşanma davası avukatlık ücreti, yukarıda da belirtildiği üzere asgari 9.200 TL olmakla birlikte, avukatlık büromuzda 2.500 USD’nin altında çekişmeli boşanma davasında taraf vekilliği hizmeti verilmemektedir.

Boşanma davası mahkeme masrafı 2023

Boşanma davası masrafları 2023 yılı itibariyle, Çekişmeli Boşanma Davası Mahkeme Masraf ve harçları 2023 yılı itibariyle toplamda 1.500 TL civarındadır. Bu ücret 269,85 TL başvurma harcı, 269-85 TL peşin harç, 710 TL gider avansı, vekalet harcı ve vekalet pulu masraflarından oluşmaktadır.

Boşanma Avukatı Telefon Numarası

Ankara Boşanma Avukatı arayan vatandaşlarımız, avukatın adını veya soyadını biliyorlarsa bağlı bulunduğu baronun internet sitesi üzerinden iletişim kurmak istedikleri boşanma avukatı telefon numarasını sorgulayıp öğrenebilir. Boşanma avukatı arayışında olan vatandaşlarımız eğer kendilerine boşanma avukatı tavsiye edilmişse bu boşanma avukatı ile de internet sitesinde bulunan avukatlık bürosu telefon numarasını arayarak iletişim kurabilirler.

Boşanma avukatı Ankara içinde arayış içerisindeyseniz, 0312 260 06 06 numaralı telefonu arayarak ya da 0554 383 83 95 numaralı hatta Whatsapp üzerinden mesaj göndererek boşanma avukatlık hizmetleri konusunda detaylı bilgi alabilir, ön görüşme yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avukat Ücret Teklifi

Aşağıda yer alan formu doldurduğunuz takdir de, yetkili Dereli Hukuk Bürosu avukatları sizi arayarak fiyatlandırma hakkında bilgi verecektir.

  Sorunuzu yazınız
  Ankara Dereli Avukatlık
  Merhaba. Ben Avukat Hüseyin Emre Dereli.
  Soru veya taleplerinizi buradan veya 0 (312) 260 06 06 numaralı telefon hattımızdan iletebilirsiniz.