Anlaşmalı Boşanma Davaları Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma davası açabilmeniz için öncelikle bazı şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davası açabilmenin şartları;

 • Taraflar arasındaki evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması gerekmektedir. (2023 yılı itibariyle TMK’nın 166/3. Maddesinde belirtilen bu şart için Anayasa Mahkemesine iptal davası açılmıştır)
 • Eşlerin mahkemeye birlikte başvurması ya da bir eşin diğer eşin davasını kabul etmiş olması gerekmektedir. Diğer eşin davayı kabul etmemesi halinde dava çekişmeli boşanma davası olarak devam edecektir.
 • Tarafların duruşma günü mahkemede hazır bulunmaları, mahkemece her iki tarafın birlikte ve aynı anda dinlenmesi ve tarafların iradelerini hür ve serbest bir şekilde açıkladıklarına mahkemece kanaat getirilmesi gerekmektedir.
 • Tarafların tanzim ettikleri protokolün mahkemece uygun bulunması gerekmektedir. Protokolün uygun bulunmaması halinde mahkemece müdahale edilebilir.

İşbu yukarıda sayılan şartların sağlanması halinde, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin açtığı davayı diğer eşin kabul etmesiyle anlaşmalı boşanma davası gerçekleşmektedir.

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesinde taraflara herhangi bir kusur yüklemesi yapılmamakta, tarafların medeni bir şekilde anlaşarak bir protokolü hüküm altına aldığı ve anlaşmalı olarak boşanmak istedikleri ifade edilmektedir.

Anlaşmalı boşanma protokolünüzü hazırlayıp imzaladıktan sonra, anlaşmalı boşanma dava dilekçenizle birlikte kimlik ve kimlik fotokopinizi de yanınıza alarak ikametinize en yakın adliyenin tevzi bürosundan anlaşmalı boşanma davanızı açabilirsiniz.

Ankara Çukurambar Lavida City’de bulunan avukatlık ofisimizde yılların getirdiği tecrübe ile özellikle anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davaları konusunda etkin, hızlı ve çözüm odaklı çalışan Ankara boşanma avukatı Hüseyin Emre DERELİ’ye, 0312 260 06 06 numaralı hat üzerinden 08:00 – 20:00 saatleri arasında ulaşabilir, acil avukatlık hizmeti ihtiyaçlarınızda 7 gün 24 saat 0554 383 83 95 numaralı hat üzerinden irtibat sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avukat Ücret Teklifi

Aşağıda yer alan formu doldurduğunuz takdir de, yetkili Dereli Hukuk Bürosu avukatları sizi arayarak fiyatlandırma hakkında bilgi verecektir.

  Sorunuzu yazınız
  Ankara Dereli Avukatlık
  Merhaba. Ben Avukat Hüseyin Emre Dereli.
  Soru veya taleplerinizi buradan veya 0 (312) 260 06 06 numaralı telefon hattımızdan iletebilirsiniz.