Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi

Aile hukuku ile ilgili uygulamalardan biri de boşanma davaları için gerekli olan anlaşmalı boşanma dilekçesi olarak bilinir. Minimum 1 sene süren bir evlilik akdi için taraflar boşanma kararı ve tüm detaylarda anlaşıp bu şekilde dava açtıklarında, buna anlaşmalı boşanma davası denmektedir. Anlaşmalı boşanma protokolleri ve şartları, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu 166. maddesine göre düzenlenir. Bu protokol ve dilekçeler mutlak suretle aile hukuku ve boşanma konusunda uzman bir avukat ile hazırlanmalı ve süreç yönetilmelidir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi arayışındaysanız web sitemizde yer alan anlaşmalı boşanma dilekçe örneğine göz atabilirsiniz. Tecrübeli boşanma avukatı Avukat Hüseyin Emre DERELİ tarafından hazırlanan anlaşmalı boşanma dava dilekçesini mahkemeye sunarak anlaşmalı boşanma davanızı açabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi için avukat tavsiyesi ihtiyacınız varsa, web sitemizdeki makaleleri inceleyebilir, irtibat kanallarımız aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma, 4721 sayılı TMK’nın 166. Maddesinin 3. Fıkrasında düzenlenmiştir. Anlaşmalı boşanma avukatı arayışınızdan önce bahsi geçen maddede belirtilen şartların sağlanıp sağlanmadığını deneyimli bir boşanma avukatına sorarak, ya da kendi araştırmalarınız neticesinde tespit etmenizi tavsiye ederiz.

Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için ilk şart evlilik birliğinin (resmi nikah akit tarihi) en az 1 yıl sürmüş olması gerekmektedir. Bu şartın gerçekleşmesi halinde taraflardan biri tarafından ya da eşlerin birlikte başvurmasıyla anlaşmalı boşanma dilekçesi ve anlaşmalı boşanma protokolü sunularak anlaşmalı boşanma davası açılabilir.

Mahkeme tarafından anlaşmalı boşanma davanızın kabul edilebilmesi için, tarafların özgür iradeleriyle ve hiçbir baskı altında kalmaksızın anlaşmalı boşanmaya karar verdiği konusunda hakimde kanaat oluşması gerekmektedir.

Bununla birlikte anlaşmalı boşanma davasının kabul edilebilmesi için, boşanmanın mali, ekonomik sonuçları ve varsa çocukların durumu hususunda düzenlenen anlaşmalı boşanma protokolünün hakim tarafından uygun bulunması gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi örneğini aşağıda bulabilirsiniz.

Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için TMK m. 166/3 ve Yargıtay kararlarında yerini alan bazı şartların oluşması gerekir. Anlaşmalı boşanma şartları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Tarafların resmi olarak evli olmaları,
 • Evlilik akdinin, boşanma davası başvuru tarihinden en az 1 sene önce yapılmış olması,
 • Tarafların boşanma konusunda fikir birliğinde olması,
 • Bu kararı özgür iradeleriyle vermiş olmaları,
 • Tarafların bu kararla ilgili olarak, tazminat, mal paylaşımı, velayet ve nafaka gibi konularda anlaşmış olmaları,
 • Davanın yasaya uygun bir şekilde açılmış olması,
 • Son olarak ta boşanmanın taraflarının duruşma zamanı hazır bir şekilde mahkemede olmaları gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma İçin Gerekenler ve Süreç

Yukarıdaki belirttiğimiz şartlara uygun şekilde taraflardan davacı olan tarafın boşanma davası için iki temel belgeyi hazırlaması gerekir. Bunlar Anlaşmalı boşanma dilekçesi ve anlaşmalı boşanma protokolüdür. Bu belgelerin doğru ve eksiksiz hazırlanması gerekir. Eğer bu belgelerde bir hata, eksik ya da net olmayan bir bilgi var ise bu durumda dilekçe reddedilir. Bu nedenle de bir uzmandan destek almak ya da bir avukat ile süreci başlatmak daha sağlıklı olacaktır. Süreç ise ilk olarak bu iki belgenin hazırlanması ve davacının ilgili mahkemeye yani Aile Mahkemesine başvurusu ile başlar. Duruşma günü belirlenir ve kişilere bilgisi verilir. Farklı bir durum ya da gelişme olmaz ise normal şartlarda anlaşmalı bir durum olduğu için tek selcede dava sonlanır. Devamında ise karar ortalama 15 gün içinde kesinleşir ve süreç tamamlanmış olur.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

Anlaşmalı bir durum olduğu için, anlaşma içeriği olan tüm konular ve paylaşımların net bir dille belirtilmesi gerekir. Anlaşmalı boşanma dilekçesi tarafların mahkemeye boşanmak amacıyla verdikleri belgedir. Her iki tarafça imzalanmalıdır. Belgede olması gerekenler; tarafların kişiler kimlik adres gibi bilgileri, ilgili mahkeme ismi, dava konusu, dava nedenleri, gerekiyorsa delik, kanıt gibi belgelerin bilgileri ve imzalardır.

Başvuru yapıldıktan sonra da duruşma tarihi bilgisi mahkeme tarafından kişilere iletilir. Anlaşmalı boşanma dilekçesi içeriği için örnek dilekçe aşağıdaki gibidir.

İstanbul Nöbetçi Aile Mahkemesine;

Davacı ve Davalı Bilgileri: İsim – Soyisim T.C. No ve Adres

Dava: Evlilik birliğinin sarsılması nedeniyle anlaşmalı olarak boşanma

Açıklamalar:

Davalı ve Davacı ………… tarihinden beri evli olup, bu evlilikten …….. doğumlu ………………. isimli çocukları bulunmaktadır. Davalı ve Davacı ortak hayatlarında şiddetli şekilde geçimsizlik yaşamakta ve evliliğin devamının taraflar ve toplum için bir yararı olmadığına karar vermiştir. Taraflar medeni bir şekilde bir araya gelip her türlü detayda karşılıklı olarak anlaşmıştır ve protokolü karşılıklı olarak imzalamıştır. Evlilik akdinin sonlanması kararı kesin olarak verilmiş ve işbu davanın açılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Hukuki Nedenler: Türk Medeni Kanunu 166. maddesi, Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve ilgili kanun hükümleri

Hukuki Deliller: Protokol, nüfus kaydı, gerekirse tanık beyanı, ikamesi mümkün olan her tip legal delil.

Sonuç ve Talep: Türk Medeni Kanunu 166. maddesi gereği tarafların boşanmalarına,

ekteki protokolün aynı şekilde hüküm altına alınma kararının verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

Davacı İsim, soyisim, imza

EK: Protokolün aslı, davacı ve davalı nüfus cüzdan fotokopileri

Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği -1

anlasmali-1

Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği -2

anlasmali-2

Avukat Ücret Teklifi

Aşağıda yer alan formu doldurduğunuz takdir de, yetkili Dereli Hukuk Bürosu avukatları sizi arayarak fiyatlandırma hakkında bilgi verecektir.

  Sorunuzu yazınız
  Ankara Dereli Avukatlık
  Merhaba. Ben Avukat Hüseyin Emre Dereli.
  Soru veya taleplerinizi buradan veya 0 (312) 260 06 06 numaralı telefon hattımızdan iletebilirsiniz.