Bilişim Davaları ve Ankara Bilişim Avukatı

Çağımızın ilerleyen teknolojisi ve verimliliği ile Bilişim Davaları gün yüzüne çıkmaktadır. Bilişim davaları ve Ankara Bilişim Avukatı arayışları yönünde artan talep, sektörde olan saldırı, taciz ya da diğer unsurların birçoğunu içinde barındırmaktadır.

Bilgisayar teknolojisi sayesinde, artan internet kullanımının bir sonucu olarak yepyeni bir çağ doğmaya başlıyor. Bilişim teknolojileri alanında yapılan araştırmalar göz ardı edilemeyecek belirli durumlarda yer almaya başlamıştır. Vasıflı işlere sahip olanlar dışında neredeyse hiç vasıfsız iş olmamasına rağmen. Sanal dünya bağlamında göz ardı edilemeyecek suçlar için dilimizi ortaya çıkaracak şekilde harekete geçilmesi gerektiği belirlendi.

Siber Suç Nedir?

Bilgisayar ya da dijital ortamlarda işlenen suçlara siber suç adı verilmektedir. Siber suçlar günümüzde ki bilgisayar korsanlarının veya türevi saldırı düzenleyen bilişim ağına hakim kişilere verin saldırı metot ismidir.

Bilginin elektronik ortamlara kaymasından bu yana iletişimin getirdiği teknolojik, sosyal ve ekonomik boyut, normların dışına çıkmayı son derece zorlaştırmış, ancak her şeyi düzenli ve akılcı bir hale getirdiği için çekici bir hale dönüştürmüştür.

Her şeyin daha basit olabileceğini ancak bireylere verilen fiziksel veya zihinsel bir zarar olduğunu kabul edenlerle ortak bir alanı paylaşıyoruz. Her alanda olduğu gibi bilginin ulaşılabilir olduğu dünyanın kurallarını yıkmak isteyenler var.

Bu suçu tam bir tanıma çevirmemiz gerektiğinde aşağıdaki ifadeleri kullanmak uygundur. Siber suç ile birlikte, bilgisayar suçu olarak da bilinen bilgisayar ve ağlarla işlenen herhangi bir suç anlamında kullanılmaktadır.

Siber suçların cezaları nelerdir?

Bilişim davaları bölümünde siber suçların cezaları açık ve net şekilde bellidir. Ancak yaşanacak olan durumun zarureti ya da akıbeti hakkında değişkenlikler davanın ve olayın seyrini değiştirme noktasında önemli rol oynamaktadır. Zira sizleri savunacak bir avukat olmaması, bilişim davasının sonuçlarını zedeleyerek oldukça güçlüklere sebebiyet verebilmektedir. Ankara bilişim avukatı arayışınız da Av. Hüseyin Emre Dereli ile görüşerek süreç, işlem ve dava gibi konularda bilgi alabilirsiniz.

Başlıca siber suçların cezaları:

 • Bilgi sistemine girmenin cezası bir yıla kadar hapis ve adlî para cezasıdır. Suçun hedefi olan sistem nakit elde etmek için kullanılırsa ceza yarı yarıya azalır.
 • Bilgi sistemini erişilmez hale getirmenin veya işleyişini engellemenin cezası bir yıldan beş yıla kadar değişen hapis cezalarıdır.
 • Bilişim sistemini bozma faili 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Suç, bankaların veya devlet kurumlarının bilgi sistemleri aracılığıyla işlenirse, ceza yarı oranında artırılır.
 • Kredi kartının veya bankanın hileli olarak kullanıldığı suçlarda üç ila altı yıl arasında değişen hapis cezaları ve beş bin dolara kadar ibraz edilen cezalar veriliyor.
 • İzin verilmeyen cihaz ve programların ticareti ve üretimi, bir yıldan dört yıla kadar hapis ve 5.000 gün veya daha fazla para cezası ile sonuçlanabilir.

Bilişim Davaları Nedir?

Özellikle internet kullanıcıları tarafından sıklıkla araştırılan konulardan biri de siber suçlardır. Bilişim davaları içerisinde yer alan siber suçlar, adli bilişim olarak nitelendirilebilir.

Özellikle anonimliğini bir güvence olarak gören internet kullanıcıları, sosyal medya aracılığıyla özgür düşünce ve fikir sınırlarını aşan, diğer kullanıcıları hedef alan bir takım cinsiyetçi paylaşımlar yapabilecek durumdadır.

Bu olumsuz durumların miktarının artması ve sıklığı, siber suçların çevrimiçi ortamda daha yaygın hale gelmesine neden olmuştur. Pek çok internet kullanıcısı mağdur veya bundan etkilenen kişiler olduğu için, bilişim davaları yaptırımları aracılığıyla internette arama yaparak yasa dışı suç işleyenlere ne gibi cezalar verilebileceğini bilmek istiyorlar.

Günümüzde yaşanan siber saldırıların mahkeme boyutuna ise bilişim davaları denmektedir. Yaşadığınız lokasyona bağlı avukat hizmetleri sayesinde üstesinden gelinemeyecek bilişim davası yoktur. Türkiye’de en çok Ankara bilişim avukatı arayanlar sıralamasında yer almaktadır. Siber saldırıya ya d zorbalığa maruz kalmış kişilerin ilk yapması gerektiği polise başvurmak ve avukatlarla irtibat içerisinde olmaktır. Alanında Uzman Ankara bilişim avukatı, Av. Hüseyin Emre Dereli ile görüşerek yaşadığınız sorun ya da durumlara hızlıca çözümler bulabilirsiniz.

Bilişim Davaları Ne Kadar Sürer?

Günümüzde Türkiye’de suç oranı oldukça yüksekken, birçok insan haklarını savunmak için dava açmıyor. Bilişim davaları sıklıkla dile getirilmediği için birçok insan haklarının olduğunu konusunda dahi bilgisiz kalmaktadır. Peki, bilişim davaları ne kadar sürer?

Vatandaşlar kanunen haklarını bilmiyor veya kanuna aykırılıkların cezaları kanunda net olmadığı için dava açmak istemiyor. Ancak siber bağlantılı suçlar ülkemizde ciddi endişe yaratan durumlar arasında yer almaktadır. Suçlular için sonuçlarına tabidirler. Savcılığın talebi üzerine, mağdurlar gibi veya mağdurların talepleri üzerine açılabilirler.

Bilişim davalarının mahkemede soruşturulması durumunda, mahkemenin duruşmanın ciddiyeti, mahkemenin aradığı ayrıntılar, ele alınacak konu ve sanıkların olaya karışıp karışmadığı gibi bilgiler aynı anda çeşitli olaylarda eylemin gidişatını tahmin etmemize yardımcı olabilir. Bir davanın sürebileceği sürenin uzunluğunu belirlemek çok zordur.

Birçok bilişim davaları günümüzde yaşanan yoğunluklar sebebiyle 300 ila 390 günlük süreç içerisinde sonuçlanmaktadır. Oldukça uzun süren bir zaman tekabül eden bilişim davaları süreci hakkında daha detaylı bilgi almak için www.dereli.av.tr avukatlık bürosu üzerinden, Av. Hüseyin Emre Dereli ile görüşerek daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bilişim Davalarında Dava Masrafları

Avukatlık ve dava masrafları da birçok kişi tarafından bir BT avukatının hizmetlerini değerlendirirken ödenebilir. Avukatlık ücretinin tavanı ve tabanı vardır, bilgi işlem davalarında masraf ve gider avansının ödenmesi şartıyla dava açılabilmektedir. Bu ücretlerin miktarı yıldan yıla değişmektedir.

Ayrıca avukatın talep ettiği avukatlık ücretleri de bulunmaktadır. Danışmanlık hizmeti kapsamında alanında uzman bir avukatlardan tavsiye almak oldukça önemlidir. Ankara bilişim avukatı arayışınız için Av. Hüseyin Emre Dereli ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.

Avukat Ücret Teklifi

Aşağıda yer alan formu doldurduğunuz takdir de, yetkili Dereli Hukuk Bürosu avukatları sizi arayarak fiyatlandırma hakkında bilgi verecektir.

  Sorunuzu yazınız
  Ankara Dereli Avukatlık
  Merhaba. Ben Avukat Hüseyin Emre Dereli.
  Soru veya taleplerinizi buradan veya 0 (312) 260 06 06 numaralı telefon hattımızdan iletebilirsiniz.