Uyuşturucu Davaları ve Ankara Uyuşturucu Avukatı

Uyuşturucu davaları ve Ankara uyuşturucu avukatı, arayışınızda sizlere doğru çözümlere ulaştıracak ve bilgilendirme yaparak sorunların bertarafını sağlamak için ideal bir seçimdir. Günümüzde yayın kullanılan, özellikle gençler tarafından kullanım bağımlılığı yüksek olan uyuşturucu maddelerine her gün bir yenisi eklenmektedir. Peki, uyuşturucu davaları nedir ve süreçleri nelerdir?

1926’da Türk Ceza Kanunu’nun bir maddesiyle uyuşturucunun suçluluğu suç olarak kabul edildi. Bu bağlamda, uyuşturucu madde kullanmak veya ticaretini kolaylaştırmak, satın almak veya bulundurmak artık suç sayılıyor. Uyuşturucu madde ticareti ve kullanımının dünya genelinde olduğu gibi ülke genelinde de giderek yaygınlaştığı belirlendi.

Bu konunun gelişmesine katkıda bulunan birçok unsur vardır. Uyuşturucular, zamanın başlangıcından beri insanlar tarafından kullanılan zararlı maddeler kategorisinin bir parçasıdır. İlk olarak Mezopotamya bölgesinde kullanılmaya başlanan keyif verici ve keyif verici uyuşturucu çeşitleri bölgeden tüm dünyaya yayılmıştır. Uyuşturucu kullanımının artmasına katkıda bulunan çok sayıda ekonomik ve sosyal faktör vardır. Uyuşturucu kullanımı önemli bir faktördür.

Uyuşturucu Ticareti Suçu Nedir?

Uyuşturucu madde kaçakçılığı ve uyuşturucu madde ticareti suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 188. maddesi kapsamındadır. Dolayısıyla, izinsiz veya ruhsata aykırı olarak uyarıcı, uyuşturucu veya madde oluşturan, ithal eden veya ihraç eden kişi cezalandırılır. Bu ceza, yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis ve iki bin yirmi beş güne kadar adlî para cezasıdır.

3’üncü fıkraya göre uyarıcı veya uyuşturucu maddeyi izinsiz veya ruhsata aykırı olarak yurt içinde satmayı teklif eden, alım satımını yapan, başkalarına arz eden, veren veya depolayan, nakleden ve satın alan, alan ve bulunduran kişi cezalandırılır. Cezası on (10) yıldan az olmamak üzere hapis ve 20.000 güne kadar para cezasıdır. Fıkranın son cümlesine göre, yasa dışı uyuşturucu ticareti yapan kişinin reşit olmaması halinde verilecek cezanın on beş yıldan az olamayacağı düzenlenmiştir.

Uyuşturucu Davalarına Hangi Avukat Bakar?

Hukuk çerçevesinde bir farklılık gözetilmeden birçok alanda ki avukat uyuşturucu madde kullanımı davalarına veya diğer adıyla uyuşturucu davaları bölümüne bakabilirler. Ancak bazı avukatlar belirli alanlarda uzmanlaşmış ve bu alanda deneyim kazanmış olabilir. Örneğin araştırmasını ceza hukuku alanında yoğunlaştırmış bir avukat uyuşturucu davalarına bakabilir. Alanında uzman avukatlardan birisi olan Av. Hüseyin Emre Dereli birçok sektöre hakim ve Ankara uyuşturucu avukatı olarak bilinen isimlerden birisidir.

Bu bağlamda, şahsınız veya işletmenin aleyhine açılmış bir uyuşturucu madde ihlali davası söz konusu olduğunda ceza hukuku alanında uzman bir avukat ile cezai durumunuzu görüşmeniz avantajlı olabilir.

Ankara Uyuşturucu Avukatı

Uyuşturucu içeren davalar, ağır ceza mahkemelerinde görülen davalardır. Uyuşturucu bulundurmak veya kullanmak ile uyuşturucu kaçakçılığı arasında cezalar açısından da bir ayrım olabilir. Cezai kovuşturmaya konu olanların haklarının reddedilmemesi için ceza avukatlarından temsil almaları esastır. Uyuşturucu kullanan veya bulunduran kişinin 2 ile 5 yıl arasında ceza alması muhtemeldir. Uyarıcı maddeleri kullanmak kastıyla bulundurmak veya temin etmek kanuna göre suçtur. Uyuşturucu satıcıları çeşitli cezalara tabidir. Bu, en az 10 yıl hapis veya ağır para cezaları anlamına gelebilir.

Uyuşturucu davaları bölümünü inceleyen avukatların, uyuşturucu dava süreleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olması hasebiyle alanında uzman avukatlara başvurmak oldukça önem arz etmektedir. Örneğin, Ankara bölgesinde oturan birisi “Ankara Uyuşturucu Avukatı” arayışı içerisinde olması durumunda sıklıkla tercih edilen isimlerden birisi olan Av. Hüseyin Emre Dereli ön planda olduğu için tercih etmesi daha uygun olacaktır. Zira alanında uzman avukatlar ile alınacak olan cezai işlem, süre, maddiyat ya da diğer unsurların değişkenliğinde Ankara uyuşturucu avukatı önemli rol oynamaktadır.

Uyuşturucu Davasının Aşamaları

  • Cumhuriyet savcısının kamu yararına yargılamayı erteleme kararı.
  • Denetimli serbestlik ve deneme süreci

Denetimli serbestliğin ihlali, mahkemeye soruşturma yapma yetkisi verir. Sanık mahkeme huzuruna çıkarılmalıdır. Şüphelinin kendisine yüklenen görevlere uygun olması ve uyuşturucu madde alma veya kullanma eylemlerini tekrarlamaması ve tedavi olma girişimleri olması halinde, şüphelinin suç işlediğinin tespiti mümkündür.

Uyuşturucu Davaları Ne Kadar Sürer?

Bir suçla itham edilen kişi, tedavisi boyunca denetimli serbestlik kavramına tabidir. Tedavi tamamlandıktan sonra süreye bir yıl daha eklenebilir. Uzatma süresi üç yıldan fazla olamaz. Sanığın davayı takip etmeyi reddetmesi hakkında bir karar verilirse, dava sona erer. Olmazsa davanın ne kadar süreceği belli olmaz çünkü davaya devam kararı verilecek. Ancak bu davalar için süre ortalama 300 gün olarak belirlense bile yargılama sırasında meydana gelen gelişmeler sürenin uzamasında önemli bir etkiye sahip olacaktır.

Avukat Ücret Teklifi

Aşağıda yer alan formu doldurduğunuz takdir de, yetkili Dereli Hukuk Bürosu avukatları sizi arayarak fiyatlandırma hakkında bilgi verecektir.

    Sorunuzu yazınız
    Ankara Dereli Avukatlık
    Merhaba. Ben Avukat Hüseyin Emre Dereli.
    Soru veya taleplerinizi buradan veya 0 (312) 260 06 06 numaralı telefon hattımızdan iletebilirsiniz.